29
09
Bieganie
Sport szkolny

Blisko tysiąc osób rywalizowało w sobotę w 21. Biegu Passy. Frekwencja przekroczyła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Zabrakło miejsc dla wszystkich chętnych. Nie zabrakło za to zdrowej rywalizacji i satysfakcji wśród zwycięzców.

Bieg Passy to impreza o długim rodowodzie. Powstała z inicjatywa tygodnika o tym samym tytule. - Wówczas odbywał się przy ul. Dereniowej. Później pojawiły się kłopoty z zamykaniem ulic, więc impreza trafiła pod Kopę Cwila - wspomina Marek Kondej z gazety Passa.

Dziś to jedna z największych imprez rekreacyjnych w Warszawie. W tym roku wzięło w niej udział blisko tysiąc zawodników. Najbardziej cieszy wysoka frekwencja wśród najmłodszych - kilkulatków oraz młodzieży szkolnej. Limit miejsc szybko się wyczerpał, więc organizatorzy postanowili przyjąć więcej uczestników niż planowali. Najstarsi zawodnicy będą więc musieli poczekać na swoje medale. Ale uśmiechy dzieci, które z radością i niezwykłą zaciętością rywalizowały na swojej trasie, z pewnością były tego warte.

- Leon ma starszego brata, który zdobył już trochę medali i pucharów. I on bardzo mu tego zazdrości, więc kiedy jest okazja startuje także Leon - mówi tata Leosia Robińskiego, zwycięzcy z kategorii 5 latków. Chłopiec na co dzień lubi grać w piłkę nożną, ale gdy interesują go także inne dyscypliny sportu.

Zawodnicy z rocznika 2002 i starsi rywalizowali na dłuższej, liczącej 2,4 km trasie, prowadzącej m.in. po zboczach Kopy Cwila.

- Wbieganie na górę było bardzo męczące, ale z górki było już super. Cieszę się, że ukończyłam bieg. A biegam wyłącznie od czasu do czasu, i rekreacyjnie - mówi pani Anna, uczestniczka biegu w kat. open.

- Cieszę się, że z roku na rok ta impreza staje się coraz bardziej popularna. Dziś wypadła fenomenalnie, mieliśmy ogromną liczbę chętnych - podsumowuje Antoni Pomianowski, zastępca burmistrza Ursynowa.

W kategorii open tegoroczny Bieg Passy wygrali Marcelina Kopka z Częstochowy oraz Mateusz Kondej z Warszawy. Oprócz klasyfikacji generalnej i w kategoriach wiekowych, tradycyjnie prowadzono też rywalizację szkół. Wygrała Szkoła Podstawowa nr 100, która wystawiła dużą grupę biegaczy. Na kolejnych miejscach uplasowali się uczniowie z SP 319, SP323, SP 340 oraz SP 318.

Za rok kolejny 22. Bieg Passy, oby przy podobnej złoto-jesiennej pogodzie. Choć jak mówią organizatorzy, to już jest zapewnione. Przez 21 lat tylko raz zdarzyło się, aby biegacze ścigali się w deszczu.