Dzielnica Ursynów Serwis sportowo-rekreacyjny Ursynowa dla każdego

Amp futboliści z Warszawy mistrzami kraju! Trenują m.in. na Ursynowie

05
10
Gry zespołowe

Zespół Gloria Varsovia trenujący m.in. na ursynowskim Orliku zdobył Mistrzostwo Polski. To pierwsza w historii polska grupa Amp futbolu, która zagra w europejskich rozgrywkach Lidze Mistrzów EAFF 2019. 

Amp futbol to piłka nożna dla osób, które w wyniku wypadku lub wrodzonej wady genetycznej utraciły jedną z kończyn. W całym kraju działają tylko cztery fundacje, prowadzące treningi dla takich sportowców. Jedna z nich trenuje na ursynowskim Orliku. Fundacja Rozwoju Stołecznego Amp Futbolu założona została w ubiegłym roku. Prowadzona przez nią drużyna – Gloria Varsovia – pierwszy sezon rozgrywek zakończyła z tytułem wicemistrza Polski. Tegoroczny, drugi sezon zmagań sportowych przyniósł przyniósł pierwsze miejsce na podium i tym samym awans do europejskiej Ligi Mistrzów oraz powołanie na mistrzostwa świata.

Drużyna trenuje na kilku stołecznych obiektach, w tym na ursynowskim Orliku przy ul. Przy Bażantarni. Zawodnicy grający w polu to osoby bez jednej nogi, poruszające się o kulach, bramkarze zaś to mężczyźni, którzy pozbawieni zostali jednej ręki. Dla sportowców po ciężkich, zakończonych amputacją kończyny wypadkach, możliwość kontynuowania treningu jest po prostu bezcenna. 

Na świecie Amp futbol rozwija się już od kilkudziesięciu lat, a w międzynarodowych rozgrywkach bierze udział ponad 40 krajów. W Polsce pierwsze treningi tej dyscypliny sportu odbyły się w 2011 roku. Krajowa ekstraklasa Amp futbolu to cztery najlepsze drużyny, których nad Wisłą jest łącznie 10. Z kolei Liga Mistrzów to nowy projekt Europejskiej Fundacji Amp Futbolu (EAFF). Turniej startuje w maju przyszłego roku, a zagrają w nim mistrzowie sześciu lig: angielskiej, irlandzkiej, polskiej, rosyjskiej, tureckiej i gruzińskiej.

Gloria Varsovia to obecnie trzech bramkarzy (Piotr Kleśniak, Piotr Karczewski, Jakub Popławski), pięciu obrońców (Kamil Krzyjszczyk, Piotr Wykrota, Marcin Kusiński, Karol Zdzieborski, Yomi), trzech pomocników (Krystian Jantel, Dawid Dobkowski, Adrian Stanecki), dwóch napastników (Mateusz Żebrowski, Jakub Kożuch) oraz trzech trenerów (Bartek Gąsior, Radosław Kokoszka, Mateusz Szczepaniak).

Młoda fundacja ma już konkretne plany odnośnie swojej przyszłości (treningi dla młodzieży, poszerzenie działalności o kolejne dyscypliny sportu), jednak trenerzy nie chcą łapać kilku srok za ogon na samym początku działalności nowej drużyny.

- Wielki sukces, jaki osiągnęliśmy niemalże na stracie, chcemy jeść małą łyżeczką– mówi Mateusz Szczepaniak, prezes fundacji, I trener Glorii Varsovia. – Na  razie zależy nam głównie na promocji. Trenujemy na kilku otwartych obiektach w całej Warszawie, dzięki czemu mamy możliwość pokazania się różnym osobom. 

Fundacja podkreśla, iż na boisko może przyjść każdy z wrodzoną wadą lub amputacją kończyny. Nie są to treningi wyłącznie dla profesjonalnych sportowców po wypadkach. Kadra fundacji zajmuje się również przygotowaniem zawodników od zera, pomagając im odkryć piękno sportu na nowo. Dla tych, którzy pokochają amp futbol, międzynarodowa rywalizacja stoi otworem.

Archiwum aktualności

Kalendarz

Grudzień 2018

po wt śr cz pt so nd
Events of the day 1 Grudzień 2018 (sobota)
2
Events of the day 3 Grudzień 2018 (poniedziałek)
Events of the day 4 Grudzień 2018 (wtorek)
Events of the day 5 Grudzień 2018 (środa)
Events of the day 6 Grudzień 2018 (czwartek)
Events of the day 7 Grudzień 2018 (piątek)
Events of the day 8 Grudzień 2018 (sobota)
Events of the day 9 Grudzień 2018 (niedziela)
Events of the day 10 Grudzień 2018 (poniedziałek)
Events of the day 11 Grudzień 2018 (wtorek)
Events of the day 12 Grudzień 2018 (środa)
Events of the day 13 Grudzień 2018 (czwartek)
Events of the day 14 Grudzień 2018 (piątek)
Events of the day 15 Grudzień 2018 (sobota)
16
17
Events of the day 18 Grudzień 2018 (wtorek)
19
20
21
Events of the day 22 Grudzień 2018 (sobota)
23
24
25
26
27
Events of the day 28 Grudzień 2018 (piątek)
Events of the day 29 Grudzień 2018 (sobota)
Events of the day 30 Grudzień 2018 (niedziela)
31

Na czasie

X

Wyślij link znajomemu