Dzielnica Ursynów Serwis sportowo-rekreacyjny Ursynowa  

Finał chłopców 50. WOM w tenisie stołowym SP

16.12.2016
Sport szkolny

Tydzień temu odbył się finał dziewcząt, w tym tygodniu w hali Szkół Fundacji Primus stawili się najlepsi szkolni tenisiści stołowi stolicy wyłonieni w dzielnicowych eliminacjach.

Jak pisaliśmy w relacji z ursynowskich zawodów, finał pomiędzy SP 96 i NSP 47 stał na bardzo wysokim poziomie. To pozwalało nam po cichu liczyć na wysoką lokatę naszych reprezentantów w miejskich finałach Warszawskiej Olimpiady Młodzieży.

Chłopcy ze szkoły z Zielonego Ursynowa nie zawiedli. Bartek i Kacper dość pewnie awansowali do finałowej czwórki. Już ten wynik był sukcesem SP 96, ale apetyt rośnie w miarę jedzenia. Wszyscy – zawodnicy, trener Przemysław Wiankowski oraz kibice naszej reprezentacji - liczyli teraz na więcej – na medale.

Aby być pewnym stanięcia na podium należało się jednak uporać z tenisistami stołowymi z Białołęki. Z pozoru, patrząc na gabaryty rywali, zadanie mogło wydawać się proste.

W szkolnych rozgrywkach ping ponga gra się co najmniej dwoma zawodnikami. Najpierw rozgrywane są mecze singlowe, potem grany jest debel. Jeżeli żadna ze stron nie uzyska w tych trzech spotkaniach kompletu zwycięstw rozgrywa się kolejne dwa single po których ktoś musi uzyskać trzeci, decydujący o triumfie, punkt.

Reprezentację naszych rywali stanowiło aż czterech zawodników, najwięcej ze zgłoszonych zespołów, ale faktycznie grało tylko dwóch z nich. Jeden to szóstoklasista, drugi zaś... ośmiolatek z drugiej klasy.

Co istotne, "Malec" z Białołęki grał ze starszymi kolegami jak równy z równym. Ba, wielu po prostu deklasował.

- To Mistrz Mazowsza w kategorii Skrzatów. Drugi w tej kategorii to rok od niego młodszy uczeń naszej szkoły. Może za rok go wystawimy – z uśmiechem tłumaczył nam Marek Zalewski, trener w UKS Lupus Kabaty, szkolnym klubie Szkół Fundacji Primus.

Mecz o awans do finału i pewne medale miał bardzo zacięty przebieg. Bartek wygrał swoje spotkanie, Kacper przegrał. Debel zakończył się porażką naszych chłopaków. O wszystkim zadecydowały dodatkowe pojedynki indywidualne.

Bartek, nie bez trudu, pokonał swojego rywala. Kacper, choć wygrał dość pewnie pierwszego seta z "białołęckim skrzatem", to w kolejnych dwóch mu uległ.

Pozostał więc mecz o trzecie miejsce z mocną ekipą ze Śródmieścia.

Przebieg spotkania był również dramatyczny i nieco niesprawiedliwy. W ostatniej grze Bartek spotkał się z najlepszym graczem przeciwnika. Mecz skończył dopiero piąty set (spotkania finałowe grano do trzech wygranych setów).

W ostaniach akacjach spotkania, rywal Bartka zaczął wymyślać jakieś pretensje. A to, że nasz zawodnik serwuje z ręki, a to, że ze stołem jest coś nie tak. Wszystko to miało na celu wybicie z rytmu Bartka, który zaczynał zyskiwać przewagę. Niestety, nieczysta sztuczka popłaciła i brązowe medale zawisły na szyjach chłopaków ze Śródmieścia.

Smutne, że trener SP 48 po meczu pochwalił swoje zawodnika.

- Może, to nie było do końca uczciwe co zrobiłeś, ale jest wygrana. To najważniejsze.

Czy to jest wychowywanie w duchu fair play? Czy nauczyciel i trener powinien chwalić podopiecznego za eufemistycznie określając "cwaniactwo"?

No cóż. Nie ma co gdybać i rozwodzić się na postawą rywali. Byli lepsi.

Nas cieszy czwarte miejsce naszych chłopaków i ich postawa. Grali najlepiej jak umieli, starali się wywalczyć medale – nie udało się? Trudno, w końcu to nie to jest w sporcie szkolnym najważniejsze. Liczy się uczciwa walka i postawa wobec rywali. A w tych aspektach niczego Bartkowi i Kacprowi nie można zarzucić.

Po meczach gratulacje najlepszym czterem zespołom składali osobiście Wiceburmistrz Ursynowa Rafał Miastowski oraz Prezes Szkolnego Związku Warszawy i Mazowsza Jan Dorosiewicz.

Ta impreza oraz zeszłotygodniowe finały były sukcesem organizacyjnym. Dziękujemy dyrekcji Szkół Fundacji Primus oraz kadrze nauczycielskiej i trenerom UKS Lupus-a za bardzo sprawne przeprowadzenie Szkolnych Mistrzostw Warszawy. Wiele wskazuje, że ta impreza na stałe zagości w naszym kalendarzu sportowym i finały WOM w tenisie stołowym szkół podstawowych staną się imprezą cyklicznie rozgrywaną na Ursynowie.  

Archiwum aktualności

Kalendarz

Sierpień 2020

po wt śr cz pt so nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
X

Wyślij link znajomemu