Dzielnica Ursynów Serwis sportowo-rekreacyjny Ursynowa  

Gim 91 utrzymuje dominacje

19.05.2017
Sport szkolny

Mimo, że w szkole przy Kajakowej nie uczy już trener Jerzy Damski, który przeszedł na zasłużoną emeryturę, to Gimnazjum nr 91 kontynuuje tradycje ringo i dalej udaje mu się ciągnąć serię zwycięstw w dzielnicowych eliminacjo Warszawskiej Olimpiady Młodzieży w tej dyscyplinie.

Wczoraj na boisku faworytów, prócz nich samych, zjawiły się reprezentacje Gimnazjum nr 92, Gimnazjum nr 95 oraz Gimnazjum Primusa. Kwestię kolejność w zawodach rozstrzygnęły gry systemem "każdy z każdym".

Debiutująca w rozgrywkach reprezentacja Gim 95 odstawała od reszty uczestników poziomem, ale należą się jej brawa za pojawienie się i walkę. W końcu w sporcie szkolnym, jak w żadnym innym, najważniejsza jest zasada samego uczestnictwa.

Za to zacięta walka odbyła się o kolejność na podium. Gim 91 wyszedł z niej obronną ręką, ale Primus napędził im niezłego stracha. Mecz rozstrzygnął dopiero piąty mecz.

Ringo jest dość mało znaną dyscypliną, więc pokrótce ją omówimy.

Jest to sport wymyślony przez polskiego szermierza Włodzimierza Strzyżewskiego. Z początku była to gra uzupełniająca dla szermierzy. Z czasem, stała się samodzielną dyscypliną.

W ringo gra się single, deble i w trójkach mieszanych. W singlu używa się jednego ringo, w pozostałych formach – dwóch.

W grze chodzi o to, aby ringo rzucić tak by spadło na pole przeciwnika. Bronić się przed tym można łapiąc ringo jedną ręką. Złapanie dwoma jest karane przyznanie punktu przeciwnikowi. Złapane ringo należy rzucić na pole przeciwnika samemu starając się zdobyć punkt. 

Gdy w grze są dwa ringa, jednym serwuje jedna drużyna drugim druga. Do zdobycia są dwa punkty. Jeżeli więc uda nam się wrzucić ringo na pole przeciwnika, ale drugie spadnie na nasze pole gry, to ta obydwa zespoły dostają po punkcie.

Gra się do momentu aż jedna ze stron zdobędzie piętnaście punktów z zastrzeżeniem, że przewaga nad przeciwnikiem musi wynosić co najmniej dwa oczka. Zupełnie jak w siatkówce. Podobnie jak w tym sporcie, w razie niespienienia wymogu przewagi a osiągnięciu piętnastu punktów, gra się dalej.

To nie koniec podobieństw pomiędzy tymi dyscyplinami. Gry zespołowe prowadzi się na boisku siatkarskim. Singliści rywalizują na nieco mniejszym placu, ale również z siatką zawieszoną na wysokości dwustu czterdziestu trzech centymetrów.

Rozgrywki szkolne składają się z dwóch pojedynków singlowych oraz dwóch debli – damskich i męskich. W razie remisu po dwa, o wszystkim decyduje mecz trójek mieszanych – dwóch mężczyzn i kobieta.

W meczu Gim 91 i Primus doszło do właśnie takiej sytuacji.

Ostatecznie gospodarze poradzili sobie ze wszystkimi przeciwnikami i to oni będą nas reprezentować podczas miejskich finałów.

Już tradycyjnie, bo szkoła z Kajakowej jest w ringo bezkonkurencyjna jeśli chodzi o Ursynów. W rozgrywkach miejskich również prawie zawsze uczniowie z Zielonego Ursynowa radzili sobie bardzo dobrze nie raz stając a podium. Choć trzeba zaznaczyć, że po złoto nigdy nie sięgnęli.

Tradycje w tej dyscyplinie zbudował wspomniany na początku tekstu Jerzy Damski, który był i wczoraj na zawodach. Tym razem jednak jako sędzie, nie trener.

Puchary i dyplomy uczestnikom rozdali Wiceburmistrz Ursynowa Rafał Miastowski oraz Naczelnik Wydziału Sportu i Rekreacji Zenon Dagiel.

Uczniowie z Kajakowej już w poniedziałek jadą rywalizować o medale WOM. Oby z sukcesami. Trzymamy za Was kciuki!

Archiwum aktualności

Kalendarz

Listopad 2020

po wt śr cz pt so nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
X

Wyślij link znajomemu