Dzielnica Ursynów Serwis sportowo-rekreacyjny Ursynowa

Medale dla Ursynowa

13.10.2017
Sport szkolny

Wczoraj na terenie Akademii Wychowania Fizycznego odbył się sztafetowe biegi przełajowe w których zmierzyły się najlepsze szkolne reprezentacje ze wszystkich stołecznych dzielnic. Ursynów reprezentowały SP 322 i SP 303.

Trzeba nieco wyjaśnić jak wygląda sport szkolny w tym roku. Jak wszyscy wiemy, od września mamy ponownie ośmioklasową podstawówkę i czteropoziomową szkołę średnią. Do tej pory, sport szkolny dzielił się na trzy poziomy: szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Obecnie dalej są trzy kategorie, ale podział jest następujący. W najmłodszej, dziecięcej, grupie rywalizują dzieci z piątych, szóstych klas podstawówek. W grupie młodzieżowej startują uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych i wygaszanych gimnazjów. Nastrasza grupa została po staremu – obejmuje ona uczniów szkół średnich.

W dzielnicowych klasyfikacjach w sztafetowych biegach przełajowych prawo reprezentowania Ursynowa wywalczyły sobie zespoły SP 322 – w kategorii dziecięcej; oraz SP 303 – w kategorii młodzieżowej.

Obie szkoły zdominowały swoje kategorie wiekowe i wygrały w klasyfikacji dziewcząt i chłopców.

Pierwsze ruszyły uczennice placówki z Dembowskiego. Nie zaczęły najlepiej i długo zajmowały dziewiątą lokatę. Przeskoczenie na ósmą a potem siódmą zajęło wiele zmian z dziesięciu startujących.

Dopiero w ostatnich dwóch, biegaczki z SP 322 "podkręciły" tempo i ostatecznie zajęły piątą lokatę.

Wiemy, że apetyty trenerów były większe, ale konkurencja w tym roku była bardzo mocna. Bieg zdominowały szkoły z Żoliborza i Bielan i powiedzmy sobie szczerze, że nikt nie miał tak mocnych drużyn jak te ekipy.

Po niezwykle zażartej walce, dopiero na ostatnich okrążeniach, zwycięstwo wywalczyła reprezentacja Żoliborza.

Naszym chłopcom poszło jeszcze lepiej niż ich szkolnym koleżankom. Od początku byli w czołówce. Rywale jednak byli świetnie dysponowani i szybko zepchnęli Ursynów na piątej miejsce.

Nasi się jednak nie poddawali i trzymali dystans do czołówki, aby zaatakować pod koniec. Plan się powiódł. Nie było szans na absolutnie najlepszych biegaczy z Żoliborza, ale udało się zostawić za sobą wszystkie pozostałe ekipy. Tak więc, SP 322 sięgnęła po srebro Warszawskiej Olimpiady Młodzieży!

Uczennice z SP 303, podobnie jak ich młodsze koleżanki, słabo zaczęły rywalizację. Jedenaste miejsce, dziesiąte – dwie pierwsze zmiany nie zapowiadały ostatecznego sukcesu.

Choć nie udało się obronić tytułu Szkolnych Mistrzyń Warszawy sprzed roku, to czwarte miejsce na prawdę było maksimum na co było stać tę reprezentację. W tej kategorii zwyciężyły Bielany.

Najlepiej z naszych zespołów zaprezentowali się nasi młodzieńcy z Koncertowej. Fantastyczna dyspozycja wszystkich dziesięciu biegaczy, dobra taktyka opracowana przez trenerów i wielka wola walki dały złoto. Gdy patrzyło się jak mądrze uczniowie z SP 303 odrabiali starty do prowadzącej długo szkoły ze Śródmieścia i jak potem budowali przewagę, to ręce same składały się do oklasków. Fantastyczne zwycięstwo!

Ostatecznie nasze reprezentacje zajęły: piąte, czwarte, drugie i pierwsze miejsce. Pisząc krótko – wszystkim Wam należą się wielkie brawa. Włożyliście w rywalizację wszystko co mieliście i lokaty są w pełni zasłużone. A trzeba pamiętać, że poziom rywalizacji z roku na rok rośnie i już nie ma ekip z zawodnikami chodzącymi a nie biegającymi. Jeszcze kilka lat temu, to była norma. Teraz nie ma o tym mowy.