Dzielnica Ursynów Serwis sportowo-rekreacyjny Ursynowa dla każdego

Noc im niestraszna

26
11
Bieganie

We środę wieczorem całą ulicę Na Uboczu na Natolinie wypełniali ludzie w przeróżnym wieku. Wszystkich łączyły czołówki, mapa w ręce i nerwowe ruchu wskazujące, że czegoś usilnie szukają. Co i rusz podbiegali, zatrzymywali się, zerkali na mapę i nagle ruszali w innym kierunku.

- Trzeba zaliczyć wszystkie punkty. Należy to zrobić w podanej kolejności. Zawodnicy często się mylą, ale mogą skorygować błąd. Dopiero po dotarciu do ostatniego punktu z napisem – meta – przykładając tam czip, kończą wszystko. Jeżeli pomylili się a już przystawili czip do ostatniego punktu, to niestety, zawodnik nie kończy zawodów. Na szczęście to rzadkie przypadki. Na ogół zawczasu biegacz orientuje się, że coś przeoczył albo zrobił nie tak – tłumaczyła nam zasady biegów na orientację jedna z pań z biura zawodów.

Niezwykłym wyróżnikiem cyklu organizowanego przez Ursynowsko-Natolińskie Towarzystwo Sportowe jest fakt, że w zawodach licznie biorą udział ludzie bardzo młodzi i ci w sędziwym wieku.

- W końcu robię coś, co powinienem robić całe życie – z zadowoleniem stwierdził jeden z biegaczy, który nie należy już do młodzieniaszków.

Uczestnicy podzieleni są na różne kategorie zaawansowania. Trasa jest osobna dla każdej z grup, wspólny jest tylko teren całej imprezy. Zadaniem uczestnika jest zapoznanie się z mapą i wedle jej wytycznych zaliczenie, czyli przyłożenie czipa do specjalnej skrzyneczki, wszystkich punktów kontrolnych wedle podanej kolejności.

Żeby pokazać jaka jest różnica między najmniej zaawansowanymi i tymi najbardziej podajmy kilka liczb. "Początkujący" mieli za zadanie przebiec 1,4 kilometra i znaleźć osiem punktów. "Profesjonaliści" musieli odkryć aż trzydzieści punktów na pięciokilometrowej trasie.

Dodatkowym utrudnieniem, jaki towarzyszy cyklowi Warszawa Nocą, jest ciemność, gąszcz budynków i podwórek w których trzeba znaleźć miejsce zaznaczone na mapie. 

Jak się jednak okazuje nie jest to wcale aż tak trudna sztuka.

- Zawsze patrzę na mapę i analizuje. Ok, muszę dobiec do tego bloku, minąć go z tyłu, wbiec na podwórko i przeciąć je. Potem prosto do punktu. Blokowiska, w ogóle miasto, ma masę charakterystycznych miejsc, które łatwo zapamiętać. To nie las – tłumaczyła jedna z uczestniczek, która na zawody przybyła z całą swoją czteroosobową rodziną i córką koleżanki.

Słowa te potwierdza Joanna Parfianowicz, prezes UNTS:

- Nasze zawody każdorazowo przyciągają około dwustu osób. Raz nieco mniej, raz nieco więcej. Ludzi lubią to, bo trzeba pogłówkować. Bieganie w mieście im niestraszne. Muszę jednak przyznać, że potem na leśne zawody decyduje się niewielu. Zauważyły to też światowe władze naszego sportu i aby uatrakcyjnić biegi na orientację będą rozgrywane Mistrzostwa Świata również w formule miejskiej.

Część zawodników nie była ubrana na sportowo, nie była też skora do czegoś więcej niż podbieganie. Najważniejsze dla nich było znalezienie prawidłowej drogi, "pokonanie" mapy.

- To sport w którym trzeba mieć bardziej w głowie niż w nogach – ze śmiechem stwierdził jeden ze starszych uczestników.

Oczywiście ci, którzy chcieli się liczyć w klasyfikacji bardzo szybko pokonywali betonową dżunglę. Najlepszym zajęło to nieco ponad dwadzieścia minut.

Pełne wyniki można znaleźć na stronie organizatora

Cykl "Warszawa Nocą" składa się z pięciu imprez, ale tylko pierwsze cztery wliczają do klasyfikacji generalnej. Aby się w niej znaleźć należy ukończyć przynajmniej trzy z nich. 

Kolejna już 14 grudnia w Parku Moczydło na Woli. Finał, nie liczony o "generalki", nastąpi 15 marca. Cykl wróci wtedy na Ursynów. Tym razem śmiałkowie zmierzą się z terenami kampusu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Archiwum aktualności

Kalendarz

Sierpień 2018

po wt śr cz pt so nd
Events of the day 1 Sierpień 2018 (środa)
2
3
Events of the day 4 Sierpień 2018 (sobota)
5
6
7
Events of the day 8 Sierpień 2018 (środa)
9
10
Events of the day 11 Sierpień 2018 (sobota)
12
13
14
Events of the day 15 Sierpień 2018 (środa)
16
17
Events of the day 18 Sierpień 2018 (sobota)
19
20
21
Events of the day 22 Sierpień 2018 (środa)
Events of the day 23 Sierpień 2018 (czwartek)
24
Events of the day 25 Sierpień 2018 (sobota)
26
27
28
Events of the day 29 Sierpień 2018 (środa)
Events of the day 30 Sierpień 2018 (czwartek)
31

Na czasie

X

Wyślij link znajomemu