Dzielnica Ursynów Serwis sportowo-rekreacyjny Ursynowa  

Srebro i brąz

11.04.2017
Sport szkolny

Wczoraj hala ZOS "Hawajska" wypełniła się uczniami z całej Warszawy, którzy wzięli udział w finałach Warszawskiej Olimpiady Młodzieży. Gry trwały od rana do godzin popołudniowych. Na nasze szczęście, podobnie jak rok temu, nasi reprezentanci spisali się znakomicie – dziewczęta z SP 340 sięgnęły po srebrne medale, chłopcy z SP 303 po brązowe.

System gier był bardzo nietypowy. Nie był to klasyczny system pucharowy, gdzie przegrany opada z zawodów. Wczoraj każdy dostawał jeszcze jedną szansę. 

Gry barażowe powodowały, że mieliśmy i nie mieliśmy zarazem do czynienia z klasycznym finałem. Było spotkanie o pierwsze miejsce, ale przegrany nie zajmował drugiej lokaty. Aby tak się stało, należało jeszcze pokonać zespół, który wygrał drabinkę barażową.

W obu spotkaniach o złoto znaleźli się zwycięzcy naszych dzielnicowych eliminacji. Droga nie była łatwa. Rywalizacja polegała na dwóch pojedynkach indywidualnych. Wygranie ich obu oznaczało zwycięstwo w całym meczu. Jeśli był remis, dochodziło do starcia deblowego. Ono wszystko rozstrzygało.

I dziewczyny z Natolina i chłopcy z Północnego Ursynowa stoczyli trzysetowe pojedynki (gra się do dwóch wygranych setów), aby dostać się do finału. Szczególnie dużo emocji dostarczył mecz SP 303 z reprezentantami Ursusa. W ostatnim secie debla nasi chłopcy odrobili czteropunktową stratę, doprowadzili do remisu i gry na przewagi, którą ostatecznie wygrali. Brawo!

Mecz o tytuł Szkolnego Mistrza Warszawy z udziałem ursynowskich uczniów, miały dwa różne oblicza choć oba zakończyły dopiero gry deblowe.

Badmintoniści z SP 303 trafili na znacznie lepszego rywala. Mimo to starali się zrobić co w ich mocy, ale niestety tego dnia uczniowie SP 46 z Mokotowa okazali być poza ich zasięgiem.

Uczennice SP 340 były o krok od złota. Najpierw pewnie wygrały pierwszego seta, potem uległy w drugim. W trzecim, decydującym, rywalki z SP 94 z Włoch zastawały ciekawą acz ryzykowna taktykę możliwą tylko na zawodach szkolnych.

Dlaczego tylko tam?

Jeżeli przyjrzało się nieco uważniej grze najlepszych zespołów, to rzucało się w oczy kilka spraw.

Po pierwsze, mało było zespołów z dwoma równo grającymi uczniami. Na ogół jeden był znacznie lepszy od drugiego.

Po drugie, mało grało wyczynowych badmintonistów. Zespoły z nimi w składzie dominowały. Za to bardzo dużo było tenisistów. Widać to było po ich grze. Na przykład, dziewczęta z Bemowa tak bardzo nie potrafiły się przestawić do gry w badmintona, że gdy uderzały bekhendem, to łapały rakietkę dwoma rękoma. Widok ten wywoływał z trudem skrywane uśmiechy obserwatorów.

W meczu SP 340 z SP 94 doszło do pojedynku bardzo dobrej badmintonistki z Włoch i dwóch dobrych tenisistek z Ursynowa. Trener naszych przeciwniczek zadecydował, że w deblu, cały ciężar gry będzie spoczywał na dziewczynie trenującej wyczynowo badmintona. Swoją drogą, zdecydowanie najlepszej zawodniczce całego turnieju dziewcząt.

Tak więc, trzeci set boju Ursynowa z Włochami wyglądał tak, że słabsza z rywalek dosłownie chowała się pod siatką i prawie wszystko robiła jej koleżanka.

Nasze reprezentantki, za radą trenera Wojciecha Zabłockiego, starały się to wykorzystywać i "ganiały" rywalkę po całym boisku co i rusz posyłając lotkę w inne sektory boiska.

O wyniku seta i całego spotkania zadecydowały drobne błędy z końcówce spotkania. Nasze dziewczęta raz źle zaserwowały myląc się o dosłownie centymetry, raz, przy prostej do rozegrania sytuacji, zagrały lotką w siatkę.

Szkoda, zabrakło niewiele a mielibyśmy kolejne złoto 50. Finałów WOM.

Zostały więc gry o srebro.

Chłopcy nie mieli szczęścia i ponownie mierzyli się z zespołem z bardzo dobrym badmintonistą w składzie. Ulegli po walce, ale nie byli w stanie przeciwstawić się wyraźnie lepszym rywalom.

Dziewczęta zaś dość pewnie pokonały uczennice z Wawra, które pozostawiły w pokonanym polu również w półfinale.

Tym samym na szyjach naszych uczniów zawisły medale – srebrne w kategorii kobiet, brązowe w kategorii mężczyzn. Wręczyli im je Wiceburmistrz Ursynowa Rafał Miastowski oraz Naczelnik Wydziału Sportu i Rekreacji Dzielnicy Ursynów Zenon Dagiel.

Zbliżając się do końca naszej relacji, chcieliśmy bardzo pochwalić organizatorów. Udało im się pozyskać sponsorów – Polski Związek Piłki Ręcznej, Auchan Ursynów, Multikino oraz Szkołę Języków Obcych Sokrates. Dzięki temu, prócz medali, pucharów i dyplomów dzieci otrzymały jeszcze wiele dodatkowych nagród – w tym bilety do kina i podręczniki do nauki języka angielskiego. Wszystkie dzieciaki miały przez cały turniej pod dostatkiem wody. 

Jakby tego było mało. Podobnie jak w naszych dzielnicowych rozgrywkach, uczestnicy mieli okazję podziwiać pokazową grę, która specjalnie dla nich przeprowadzili Robert Mateusiak oraz Michał Rogalski

Takie podejście do organizacji Szkolnych Mistrzostw Warszawy powinno być stawiane za wzór.

Na koniec zaś składamy serdeczne gratulacje zwycięzcom Warszawskiej Olimpiady Młodzieży z SP 94 z Włoch i SP 46 z Mokotowa. 

Naszym szkołom kłaniamy się w pas w podzięce za medale, które dla nas, ale wiemy i że dla Was, są zaskoczeniem.

Przed rozgrywkami ocenialiśmy, że choć jeden brąz dla Ursynowa będzie bardzo dużym sukcesem. Dzięki Wam mamy nie tylko brąz, ale i srebro. Wielkie gratulacje!

Podium w kategorii kobiet:

1. SP 94 Włochy
2. SP 340 Ursynów
3. SP 218 Wawer 

Podium w kategorii mężczyzn:

1. SP 46 Mokotów
2. SP 172 Wesoła
3. SP 303 Ursynów

 

Archiwum aktualności

Kalendarz

Sierpień 2020

po wt śr cz pt so nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
X

Wyślij link znajomemu