Dzielnica Ursynów Serwis sportowo-rekreacyjny Ursynowa  

Trasa gotowa!

10.07.2017
Pozostałe

Już za kilka dni rozpoczną się Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim. Trzydniowa impreza ściągnie setki zawodników z całego kraju. Wszyscy będą musieli zmierzyć się z nową trasą wytyczoną na naszej Kazurówce.

Tak, to nie żart. Mistrzostwa w kolarstwie górskim odbędą się na Natolinie.

Choć zimą nie przyjeżdżają do nas tłumy narciarzy a i próżna u nas szukać schronisk, to tzw. ruchy górotwórcze epoki późnego Gierka i wczesnego Jaruzela dały nam Kazurówkę.

- Maja Włoszczowska, która ścigała się tu dekadę temu, wspomina Kazurkę jako bardzo wymagającą wydolnościowo. – tłumaczył nam Błażej Maresz Prezes Warszawskiego Klubu Kolarskiego i jedna z osób odpowiedzialnych za ostatnie prace na naszej górce. - A w tym roku, z nową trasą, będzie jeszcze trudniej. Zawodnicy Elity, w tym Maja, będą mieli do pokonania w sumie osiemdziesiąt ostrych, niemalże pionowych, podjazdów i zjazdów.

Nowa trasa powstała specjalnie na Mistrzostwa Polski, ale plany wobec niej są jeszcze bardziej ambitne.

- Nowe przeszkody powstały między innymi po to, aby trasa spełniała wymogi Międzynarodowej Unii Kolarskiej. To daje możliwość ewentualnej organizacji imprez o jeszcze większej randze niż mistrzostwa krajowe. A nasza górka ma potencjał do ich przeprowadzenia. - z zadowoleniem stwierdził Prezes Maresz.

Trasa będzie też służyć wychowankom WKK. Klub od lat boryka się z problemem odpowiednich miejsc do trenowania. Teraz sytuacja ma wyglądać zupełnie inaczej.

- Skończy się codzienne jeżdżenie "na dziko", po dziwnych miejscach w Warszawie i okolicach. Do tej pory jak chcieliśmy mocniej popracować to trzeba było pokonywać setki kilometrów w samochodach czy busach. Teraz odpowiednią trasę mamy pod nosem. Jestem z tego powodu bardzo szczęśliwy. - skonstatował nasz rozmówca.

Trasa Mistrzostw Polski będzie rozpoczynała się szeroką aleją wiodącą od terenów położonych przy torach w kierunku Kazurówki. Da to możliwość rozjazdu startującym.

Potem serpentyna zacznie wić się zboczami górki – raz w górę, raz w dół, a im trudniej tym lepiej. Śmiałków, którzy zależnie od kategorii będą pętlę pokonywać od kilku do dziesięciu razy, czeka trzykilometrowy "rollercoaster" podczas jednego okrążenia.

Kilkaset metrów płaskiej trasy nie pozwoli nawet wyrównać oddechu, gdy znów trzeba będzie wspinać się pod najwyższe wzniesienie Ursynowa.

Przy okazji rozmowy o trasie podpytaliśmy Błażeja Maresza o przewidywania co do występów jego podopiecznych. Wszak w tej grupie jest spora liczba mieszkańców Ursynowa.

- Jesteśmy relatywnie młodym klubem, więc i zawodnicy, nawet jeżeli startują w starszych kategoriach wiekowych, to są w nich jednymi z młodszych. Niemniej mamy atut własnej trasy, Kazurówkę znamy świetnie, to zawsze może dać awans o kilka lokat. We wszystkich kategoriach jesteśmy w stanie walczyć o pierwszą dziesiątkę.

Najlepsza zawodniczka WKK Anna Gdańska boryka się z problemami zdrowotnymi i jej występ stoi po znakiem zapytania. Przy tej okazji życzymy Ani jak najszybszego powrotu do pełni formy. Jest jednak Matylda Szczecińska, który wystąpi w finałach Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży.

- Tydzień po Mistrzostwach Polski na Kazurówce odbędą się finały OOM. To będzie znacznie mniejsza impreza. Wystartuje w niej tylko najlepsi wyłonienie w eliminacjach – czterdziestu chłopców i dwadzieścia dziewcząt. Bez fałszywej skromności stwierdzę, że Matylda jest główną faworytką do złota. - zdradził nam Prezes Maresz.

Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim rozpoczną się w najbliższy piątek i potrwają do niedzieli. Pełen plan imprezy znajduje się w naszej zapowiedzi.

Zachęcamy do pojawienia się na Natolinie i wsparcia startujących. Ci, którzy czują się na siłach i Kazurówka im niestraszna, mogą też wziąć udział w Amatorskich Mistrzostwach Polskich.

Niezależnie czy wybierzecie rolę zawodnika czy kibica – liczymy, że spotkamy się w ten weekend na Kazurówce!

Zdjęcia: BikePark Kazoora

 

Archiwum aktualności

Kalendarz

Czerwiec 2020

po wt śr cz pt so nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
X

Wyślij link znajomemu