Dzielnica Ursynów Serwis sportowo-rekreacyjny Ursynowa  

Więcej niż chodzenie z kijkami

13.12.2017
Pozostałe

Kolejna edycja Ursynowskiego Nordic Walkingu powoli dobiega końca. To dobry czas, żeby wpaść na zajęcia i zobaczyć jak z oferty dzielnicy korzystają mieszkańcy i co myślą o tegorocznej odsłonie programu.

W niedzielę pogoda dopisała. W okolicach dwunastej, gdy na parkingu centrum handlowego przy metrze Kabaty zbierali się uczestnicy zajęć, świeciło słońce, wiatr był minimalny - aura nastrajała do spaceru po lesie.

UNW, to jednak nie jest rekreacyjny spacerek, to porządna dawka ćwiczeń na świeżym powietrzu w doborowym towarzystwie.

- Przy pomocy kijków można zrobić trening dla każdej grupy wiekowej i ludzi o każdym stopniu sprawności. - tłumaczy nam trener Marta Radomska. - W powszechnym myśleniu, Nordic Walking to zwykłe chodzenie z kijkami, ale NW można traktować jako sport. Są rozgrywane Mistrzostwa Polski, Europy i Świata, są plany olimpijskie.

Możemy potwierdzić, że ilość ćwiczeń którą wykonują uczestnicy UNW jest imponująca. Podrzucanie, wiosłowanie, wypychanie. Można się rozciągać, można trenować równowagę albo siłę. Możliwości jest bez liku. A tempo marszu też jest niczego sobie.

- Nordic Walking to zajęcia ogólnorozwojowe. Marsz można łączyć z innymi rodzajami aktywności np. z jogą, gdy grupa jest zainteresowana spokojnym, relaksacyjnym charakterem zajęć. NW można też łączyć np. z joggingiem i z ćwiczeniami fitness, gdy grupa "chce dostać w kość". Możliwości jest bez liku. Wszystko zależy od wiedzy i kreatywności prowadzącego instruktora. - tłumaczy trener Radomska.

- Tempo i intensywność ćwiczeń w czasie zajęć zawszę dopasowuję do uczestników. Staram się poznać zarówno możliwości fizyczne ćwiczących, jak i cele i motywacje, dla których dołączyli do naszej grupy. Gdy grupa jest początkująca, to zaczynamy spokojnie i powoli. Z czasem intensywność zajęć rośnie, a grupy stają się coraz bardziej zaawansowane. Dbam o technikę marszu uczestników oraz o to, by na zajęciach było wesoło. Zależy mi na tym, by uczestnicy wychodzili z zajęć z poczuciem, że dobrze spędzili czas.  - wyjaśniła trener Marta.

Zainteresowanie zajęciami jest bardzo duże. Dwadzieścia, trzydzieści osób w grupie to norma. Mieszkańcy trafiają na nasz program w różny sposób.

- Trenuję od roku. Mój rehabilitant mi powiedział o tych treningach i polecił. Mam problemy z kręgosłupem. Po dwunastu miesiącach mogę powiedzieć, że kondycję mam nieporównywalnie lepszą. Generalnie jestem zachwycona tymi zajęciami. - relacjonowała nam Pani Małgorzata.

Pan Andrzej zaś trafił po prostu na trenującą grupę w Lesie Kabackim.

- Z kijkami chodzę od piętnastu lat. Najpierw jeździłem na rowerze, ale pies wolał jak na spacer brałem go z kijami. Podczas właśnie takiej przechadzki zobaczyłem ćwiczących ludzi w moim wieku i zaciekawiłem się o co chodzi. Pomyślałem, że spokojnie dam radę z takim doświadczeniem. Bardzo się zdziwiłem podczas pierwszych zajęć. Ćwiczenia spowodowały, że się nieźle zasapałem. Od tego czasu chodzę regularnie i najbardziej sobie cenię właśnie te wszystkie ćwiczenia, bo po nich funkcjonuję zupełnie inaczej.

Grupy prowadzone przez Martę Radomską są już zgrane i na naprawdę dobrym poziomie. Jest też grupa, na którą mogą przychodzić osoby, które dopiero chcą po raz pierwszy spróbować marszu Nordic Walking, oraz grupa skierowana wyłącznie do seniorów. 

Sukces programu Ursynowski Nordic Walking jest bezsprzeczny. Pięć razy w tygodniu zainteresowani mogą korzystać z darmowych zajęć. Wykwalifikowana kadra zapewni i dobierze kijki na czas zajęć, pokaże technikę, ćwiczeniami pomoże wzmocnić cały organizm. A wszystko to na świeżym powietrzu w grupie kilkudziesięciu innych osób zainteresowanych sprawnością.

Zachęcamy gorąco na przyszłoroczną edycję. Niedługo program "zaśnie" na zimę, lecz od stycznia 2018 roku ruszy z nową siłą i liczymy, że z rzeszą nowych trenujących!

Archiwum aktualności

Kalendarz

po wt śr cz pt so nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
X

Wyślij link znajomemu