Dzielnica Ursynów Serwis sportowo-rekreacyjny Ursynowa  

Wyścigi sztafet rozstrzygnięte

21.09.2017
Sport szkolny

Tak jak w przypadku dzielnicowych eliminacji w indywidualnych biegach przełajowych pogoda dopisała, tak dzisiaj sztafety ścigały się w deszczu. Na szczęście, nie przeszkodziło to uczniom w osiągnięciu świetnych wyników.

Najciekawiej było w podstawówkach. W kategorii kobiecej wystartowało osiem reprezentacji szkolnych, u chłopców było ich o jedną więcej. Zasady dla obu startów były takie same. 

Zespoły składały się z dziesięciu zawodników. Każdy z nich miał do pokonania osiemset metrów. Każdorazowo startował jeden reprezentant szkoły naraz. Następny mógł wystartować dopiero, gdy otrzymał od swego poprzednika pałeczkę.

Wyścigi sztafetowe są bardzo emocjonujące, bo przez wiele minut można obserwować jedną reprezentacje jak zmaga się z pozostałymi, jak zyskuje pozycje i je traci, jak walczy do upadłego przy każdej zmianie. A w tym roku rywalizacja była wyjątkowo zacięta.

Rozpoczęły dziewczęta. Najpierw na zdecydowane prowadzenie wysunęła się drużyna SP 16. Przez pierwsze dwa kółka wszyscy robili co mogli by nie tracić za wiele do lidera. Potem, do głosu doszły dziewczyny z SP 319. Po pięciu zmianach miały już ponad czterdzieści sekund przewagi nad drugimi w stawce.

Wszystko się zmieniło na siódmej zmianie, gdy o fenomenalnej formie dały znać zawodniczki SP 322. Uczennice klas pływackich rozpoczęły wyścig fatalnie. Siódma pozycja na osiem startujących ekip, to nie było realizowanie zakładanych przez trenerów celów. Jednak potem z każdym okrążeniem, dziewczyny z Dembowskiego mozolnie odrabiały straty. Aż w końcu wyszły na prowadzenie i nie oddały go aż do końca.

W sztafetach chłopców z początku ton rywalizacji nadali biegacze z SP 330. Choć walczyli dzielnie, to w końcu dali się dogonić i prześcignąć uczniom z SP 322. Ci z kolei też nie utrzymali długo prowadzenia i na czele znaleźli się reprezentacji SP Przymierza Rodzin.

Na trzy końcowe zmiany trenerzy Przymierza i SP 322 wyznaczyli najlepszych swoich biegaczy. Było więc co oglądać. Nikt nie dawał za wygraną i walka trwała do końca. Z tarczą z niej, podobnie jak u dziewcząt, wyszli uczniowie SP 322!

Obydwie reprezentacje Szkoły im. Jana Brzechwy, to uczniowie klas pływackich prowadzonych przez tę placówkę. Jak widać deszcz pływakom nie przeszkadzał i czuli się na trasie jak ryby w wodzie. Serdecznie gratulujemy Wam wspaniałych biegów i podwójnej korony!

Jednak największe brawa należą się tym, którzy z pozoru byli tylko tłem dla wymienionych w tekście reprezentacji szkolnych. 

Dzieci miały do przebiegnięcia dziesięć zmian po osiemset metrów każda. To daje dystans ośmiu kilometrów. Wiadomo, że najlepsi będą mieć bardzo dobre tempo, ale trudno takiego oczekiwać po tych, którzy nie liczyli się w walce o podium. A jednak.

W obydwu startach żadna z ekip nie dała się zdublować. Innymi słowy – SP 322 nie zyskała nad ostatnią drużyną w wyścigu przewagi ośmiuset metrów i więcej. 

Na tak długim dystansie, by utrzymać niewielką stratę do zwycięzcy, trzeba było wystawić dziesięciu w miarę równo i nieźle biegających uczniów. Widać, że wszystkie szkoły miały reprezentacje składające się właśnie z takich biegaczy. To naszym zdaniem największy sukces wczorajszych zawodów.

W wypadku byłych gimnazjów, obecnie najstarszych roczników szkół podstawowych, jeszcze pewnie przez jakiś czas nie będzie godnych rywali dla SP 303 (były Gim 92). Ekipy, tak dziewczyn jak i chłopców, z tej szkoły od lat dominują dzielnicowe biegi sztafetowe. Nie inaczej było tym razem.

Dziękujemy jednak SP Przymierza Rodzin i SP 330 za wystawienie swoich uczniów. W końcu z Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży najważniejszy jest udział, nie sam wynik.

Nagrody najlepszym w zawodach pod Kopą Cwila wręczyła Anna Górnicka-Antonowicz, obecna Mistrzyni Świata Weteranów, była brązowa medalistka Mistrzostw Europy w biegach przełajowych oraz nauczycielka wychowania fizycznego w SP 96.

Raz jeszcze dziękujemy wszystkich za udział. Cieszy, że nie przestraszył Was deszcz i świetnie się zaprezentowaliście. Mamy też nadzieję, że zorganizowana przez Dzielnicę ciepła herbata pomogła wszystkim w rozgrzaniu.

Miejskie finały sztafet odbędą się w czwartek 12 października na terenie Akademii Wychowania Fizycznego. O transporcie autokarowym będziemy informować wkrótce.

Wyniki.

Archiwum aktualności

Kalendarz

Październik 2020

po wt śr cz pt so nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
X

Wyślij link znajomemu